Komunita
Naše “proč”, aka naše vize a mise
Jsme lidé, kteří mají zkušenosti z mnoha úspěšných i méně úspěšných pokusů o transformace týmů a firem směrem k agilnímu myšlení. Prožili jsme si je v mnoha rolích jako vývojáři, manažeři, Scrum Masteři, produkťáci, majitelé firem, HR či agilní kouči. Víme, že taková změna není ani lehká, ani rychlá a často bývá prezentována jako všeřešící lék. Víme také, že panuje hodně nepochopení toho, co vlastě “být agilní” znamená, čemuž napomáhá i počeštění ve formě podstatného jména “Agil” (nějaký statický objekt – proces nebo org. struktura) od původního slovesa “být agilní” (chování, postoj, myšlení).
Naší primární motivací je vysvětlování myšlenky agilních principů, sdílení znalostí a propojování lidí. V tomto duchu sdílíme informace a zkušenosti, které podporují agilní myšlení tak, jak je popsáno v Agilním manifestu a v jeho 12 principech.
Chceme společně vysvětlovat, co to znamená být agilní, pomáhat vymýtit pověry, že agilita je chaos a punk či jen proces nebo dokonce organizační struktura a vrátit důraz na původní význam zahrnující schopnost adaptace, technickou excelenci, zaměření na produkt, disciplínu, vzájemnou důvěru a přebírání odpovědnosti, včetně důležitosti změny zažitých způsobů vedení firem, nastavování cílů, náboru či odměňování.
Proto chceme sdílet naše zkušenosti do všech oblastí, kde agilita dává smysl a přináší hodnotu, a upozornit, že pouhá změna procesů a organizační struktury, je vlastní podstatě agility vzdálena (vlastně v rozporu s první hodnotou agilního manifestu).
Napomáháme propojení lidí s podobnou zkušeností a zájmy a společně tvoříme Českou Agilní komunitu.
Souzníš s naší vizí a misí? Pak jsi jedním z nás!
Jsi člen komunity #CzechAgile
Fungování komunity
Komunita vzniká organicky a je postavena na principech otevřeného sdílení. Nejedná se o vlastnictví žádného jednotlivce.
Z právního hlediska je jádro komunity tvořeno Občanským spolkem #CzechAgile, v jehož výboru jsou aktuálně tito členové: Robert Batůšek, Jaroslava Ceplechová, Radek Gajdušek, Hana Jadavan, Jan Krchňák, Petr Novotný, Jaroslav Procházka, Peter Sedlařík a Pavol Sojčík.
Do nejužšího kruhu nejaktivnějších členů komunity patří dále: Zuzi Šochová, Karel Smutný, Ondřej Kavula, Anita Bubeníčková a Zuzana Mačková. Tito lidé tvoří obsah, pořádají akce, propojují firmy nebo jiným způsobem aktivně přispívají k naplnění mise a vize komunity. Pomáhají tak pro náš všechny vytvářet prostředí pro vzájemné sdílení a růst!
Speciální poděkování patří otci agilního kalendáře, Lukášovi Bednaříkovi.
Zakládající členové
Jednoho nedělního odpoledne roku 2018 se v malé olomoucké restauraci potkali zástupci České Agilní komunity a bavili se spolu o tom, jak spojit naši poněkud roztříštěnou komunitu a jak posunout povědomí o Agile v České republice zase o trochu dále. Na tomto místě vznikla dohoda na společné vizi a její symbolické označení hashtagem #CzechAgile.
Zleva: Jarka Ceplechová, Ondřej Kavula, Karel Smutný, Robert Batůšek, Hana Jadavan, Zuzka Šochová, Honza Krchňák, Pavol Sojčík (se vzdálenou podporou Jaroslava Procházky, Radka Gajduška, Martina Jarčíka, Martina Kuchaře a Petera Sedlaříka).,